رده‌بندی برترین اندیشکده‌های جهان در سال ۲۰۱۸


حسین بهرامی | کارشناسی ارشد اقتصاد | 1398/2/9 | تعداد بازدید: 2808

شاخص Global Go to Think Tank Index نتیجه یک نظرسنجی بین المللی به منظور رتبه‌بندی بیش از 8100 اندیشکده با استفاده از مجموعه ای از 18 معیار توسعه یافته توسط می‌باشد. سیزدهمین گزارش سالانه این نظرسنجی در ژانویه 2019 منتشر شد. نوشته پیش رو خلاصه ای از این گزارش است.

شاخص Global Go to Think Tank Index نتیجه یک نظرسنجی بین المللی از بیش از 1950 دانشمند، سازمان های عمومی و خصوصی، سیاست گذاران و روزنامه نگاران است که به رتبه‌بندی بیش از 8100 اندیشکده با استفاده از مجموعه ای از 18 معیار توسعه یافته توسط [1]TTCSP کمک نموده‌اند.

گزارش این نظرسنجی‌ها و رتبه‌ بندی‌های اندیکشده‌های جهان که در ماه ژانویه ۲۰۱۹ منتشر شده است، سیزدهمین گزارش سالانه است که همه ساله در اولین ماه از سال میلادی از این گروه به سرپرستی جیمیز مک‌گان[2] منتشر می‌شود. این گزارش با شعار «کمک به پر کردن شکاف بین دانش و سیاست» ‏در پی آن است تا مراکز مهم تحقیقاتی سیاستگذاری عمومی را در جهان شناسایی و معرفی نماید.

برنامه اندیشکده و جوامع مدنی (TTCSP) از موسسه لادر در دانشگاه پنسیلوانیا تحقیقات خود را بر روی میزان نقش موسسات سیاست‌گذاری در دولت‌ها و جوامع مدنی در سراسر جهان معطوف می‌کند. . این طرح در سال 1989 آغاز به کار کرد و به عنوان پایگاه اطلاعاتی و شبکه ای از 6600 اندیشکده در 152 کشور عمل می کند. آنها معتقدند در طول 27 سال گذشته، TTCSP از طریق توسعه و هدایت یک سری از طرح های جهانی به کاهش شکاف میان دانش و سیاست؛ در زمینه سیاست‌های مهمی نظیر صلح و امنیت بین المللی، جهانی سازی و حکمرانی، اقتصاد بین المللی، مسائل زیست محیطی، اطلاعات و جامعه، کاهش فقر، و مراقبت های بهداشتی و بهداشت جهانی کمک کرده است.

به علاوه این گروه ابراز می‌کند که هدفشان ساختن مشارکت پایدار سازمانی و دولتی از طریق جذب و بسیج اندیشکده‌هایی است که توانایی خود را در تولید تحقیقات سیاستی با کیفیت بالا و شکل‌دهی عمومی و نخبگانی افکار و اقدامات ‏برای خیر عمومی نشان داده اند می‌باشد.

این گزارش تصریح می‌کند که 1972 اندیشکده در آمریکای شمالی (مکزیک، کانادا و ایالات متحده) وجود ‏دارد که 1872 اندیشکده از آنها در ایالات متحده قرار دارند. همچنین 2219 اندیشکده در اروپا وجود دارد.‏ شکل زیر میزان تعداد اندیشکده‌ها در منطقه‌های مختلف به تصویر کشده است.تصویر زیر نیز رده‌بندی کشورهایی است که بیشترین تعداد اندیشکده را در سال ۲۰۱۸ در جهان داشته‌اند. در این رده‌بندی کشور ما به صورت مشترک با کشورهای کلمبیا و شیلی در رتبه ۲۲ قرار ‏گرفته است و در منطقه پس از رژیم صهیونیستی در جایگاه دوم قرار دارد.‏اما نکتۀ جالب در این  رده‌بندی‌ها این است که کشور ما با اینکه در جایگاه ۲۲ قرار گرفته است، در ۱۸۰ اندیشکده برتر هیچ جایگاهی ندارد در حالی که اندیشکده‌های کشورهای منطقه مثل ترکیه و عربستان با وجود کمتر بودن در تعداد در این لیست قرار دارند! نکتة جالب‌تر اینکه عربستان سعودی با ۱۰ اندیشکده، ۲ نماینده در بین بهترین اندیشکده‌های جهان دارد که نماینده‌ای که در رتبه ۱۶۹ قرار گرفته است؛ مؤسسه‌ای بین‌المللی برای مطالعات ایرانی و با عنوان خلیج عربی است!در این گزارش همچون روند سالیان اخیر اندیشکده بروکینگز از ایالات متحده امریکا بهترین اندیشکده انتخاب شده و پس از آن نیز مؤسسه روابط بین‌الملل فرانسه در رتبه دوم قرار گرفته است. تصویر زیر ۲۰ اندیشکده برتر در این رتبه‌بندی را نشان می‌دهد.گروه آقای مک‌گان در این گزارش بعد از رتبه‌بندی کلی به رتبه‌بندی منطقه‌ای و همچنین رتبه‌بندی با زمینه‌های مختلف پژوهشی پرداخته‌اند. از جمله مهمترین رده‌بندی‌های صورت گرفته در موضوعات تخصصی اندیشکده‌ها، سیاست‌های اقتصادی داخلی و سیاست‌های بین‌المللی اقتصادی است. در جداول زیر به ترتیب ۱۰ اندیشکده برتر در زمینه های سیاست‌‌های اقتصادی داخلی و همچنین سیاست‌های اقتصادی بین‌المللی به تصویر کشیده شده است.

نکته پایانی اینکه متاسفانه در هیچ یک از این دو رتبه‌بندی اقتصادی اندیشکده‌ای ایرانی وجود نداشت! حتی در بخش سیاست‌های اقتصادی داخلی پس از گذشت ۸ سال از ارائه نظریه جدید و منحصر به فرد اقتصاد مقاومتی، هیچ اندیشکده ایرانی در بین ۱۴۶ اندیشکده  برجسته سیاست‌های اقتصادی داخلی و ۹۸ اندیشکده برتر سیاست‌های اقتصادی بین‌المللی وجود نداشت!

 

[1] Think Tank and Civil Societies Program


[2]  James McGann


مطالب پربازدید
رصدخانه را ببینید یا به فهرست بازگردید.